Volací znak |
Kód |
Frekvence |
Rating |
Poznámka |
---|---|---|---|---|
Praha Radar |
LKPR_APP |
127.580 |
|
Vzhledem ke komplexnosti postupů aplikovaných na stanovišti APP Praha musí řídící projít zaškolením od zkušenějšího řídícího a to i v případě, kdy má dostatečný rating.
TMA Praha
CTA 1 Praha
HDO Box
Pozn.: V případě aktivace jednotlivých sektorů APP Praha, se prostory odpovědnosti každého pracoviště mění vertikálně i horizontálně.
Pozn.2: CTA 1 Praha je řízený vzdušný prostor třídy E
Pozn. 3: HDO Box je řízený vzdušný prostor třídy C, ve kterém je poskytování ATS delegováno z ACC Praha na APP Praha.
Poskytuje přibližovací a oblastní službu řízení v rámci svého prostoru odpovědnosti a udržuje si o provozní situaci nepřetržitý přehled.
Udržování aktuální informace ATIS.
Určuje způsob přiblížení na letiště LKPR (pozn. aut. volba dráhy v používaní zůstává stanovišti TWR).
Vede korespondenci s letadly a vydává jim letová povolení v souladu s leteckými předpisy.
Vydaná povolení zaznamenává do elektronického letového proužku (EFS).
Pro poskytování letových provozních služeb využívá přehledový systém.
Udržuje bezpečný, plynulý a efektivní tok letového provozu.
Udržuje horizontální rozstup 2,5 NM od hranic prostoru své odpovědnosti, není-li koordinační dohodou určeno jinak, nebo se jedná o letadlo, které je předmětem předání řízení.
Zajišťuje rozstupy vůči aktivním prostorům.
Vydává ATC povolení pro odlety z LKVO a LKKB, které budou po vzletu vstupovat do prostoru odpovědnosti APP Praha.
U předmětných odletů z LKVO a LKKB (těch, které budou vstupovat do prostoru odpovědnosti APP Praha) schvaluje propuštění ke vzletu.
Vydává letová povolení pro odlety z LKPR v souladu s postupy pro omezení hluku.
U předmětných odletů z LKPR schvaluje propuštění ke vzletu.
Koordinuje podmínky předání řízení pro lety do LKKB a LKVO a to nejpozději před vstupem těchto letadel do TMA Praha.
Koordinuje s TWR Ruzyně přistání letadel na jinou dráhu, než je v používání nebo jiný způsob přiblížení než je obsažen ve zprávě ATIS.
Pokud to provozní situace umožňuje, zajišťuje v prostoru své odpovědnosti přestoupání vrtulových letadel, letadly proudovými
Koordinuje se sousedními stanovišti vyčkávání letadel nad vstupními body do TMA Praha
Řadí letadla do sledu na přistání v rozstupech, které jsou požadovány z TWR
Předává letadla ve sledu na TWR ve stanoveném bodu a stanovené rychlosti (vyžaduje-li to provozní situace)
Předává informace o letech VFR, které budou vstupovat do CTR Ruzyně na TWR Ruzyně. (vstupní bod nebo geografická poloha, volací znak, typ, místo odletu, místo určení, vydané povolení/jiné informace)
Poskytuje letové provozní služby letům VFR na standardních VFR tratích v CTR Ruzyně, vyjma vyčkávacích obrazců na A a T.
Přebírá práva a povinnosti pracovišť DEP, F_APP, TWR, GND, DEL, VO TWR a KB MIL TWR, pokud nejsou obsazena.
Koordinační partner |
Přílety do LKPR Group |
Odlety z LKPR Group |
poznámka |
---|---|---|---|
LKAA_CTR |
FL170 jet FL150 prop FL130 pro lety via GOLOP při dráze 12 a 24 |
FL160 jet FL140 prop nebo RFL, pokud tato je nižší jako 160/140 |
Předání na řízení by mělo nastat v přiměřeném čase. Nejpozději na výstupním bode z TMA. Ideálním řešením je např. 3 minuty před dosažením vertikální nebo horizontální hranice. |
LKPR_F_APP |
FL90 |
- |
Lety vstupující do AoR F_APP mimo příletů do LKPR Group se individuálně koordinují. |
LKVO_TWR |
Podmínky předání řízení jsou předmětem individuální koordinace |
Stoupání po vzletu je předmětem individuální koordinace. Standardně však 3000 ft |
Po předání na řízení nejsou letadla propuštěna na točení. Je nutno nejdřív opustit prostor odpovědnosti předávajícího stanoviště |
LKKB_MIL_TWR |
Po předání na řízení lze měnit směr letu pouze vůči známému provozu |
Lety z ACC Praha na APP Praha
ACC Praha vydává pro letadla přilétávající na letiště LKPR group povolení pro klesání do FL 170 pro letadla kategorie JET resp. FL 150 pro letadla kategorie PROP.
APP Praha následně vydává letadlům klesajícím do FL 170 povolení k dalšímu klesání tak, aby tuto FL plynule uvolnila.
ACC Praha vydává povolení pro klesání do FL 130 pro přílety na LKPR RWY 12 nebo RWY 24 via GOLOP s podmínkou dosažení nejpozději na GOLOP.
ACC Praha vydává pro letadla přilétávající na letiště pod a nebo v blízkosti TMA Praha, která mají vstoupit do TMA Praha, letová povolení pro klesání do FL 170.
ACC Praha přiděluje pro letadla s letištěm určení LKPR group STAR v souladu s platnými tratěmi podle AIP ČR, vyjma případů, kdy je zkoordinován jiný postup.
ACC Praha zajistí horizontální rozstup minimálně 5 NM mezi letadly stejné výkonové skupiny JET / PROP vstupujícími do TMA přes stejný bod.
Lety z APP Praha na ACC Praha
APP Praha vydává pro letadla odlétávající z letišť LKPR group povolení pro stoupání do FL 160 pro letadla kategorie JET resp. FL 140 pro letadla kategorie PROP., nebo hladinu cestovní, je-li tato nižší.
ACC Praha vydává letadlům z LKPR group stoupajícím do FL 160 povolení k dalšímu stoupání tak, aby tuto FL plynule uvolnila.
APP Praha předává letadla skupiny JET nad letadly skupiny PROP. To znamená že, APP Praha zajišťuje rozstup mezi letadly skupiny JET`s a letadly skupiny PROP`s až do FL 150.
Pokud ACC Praha povolí letadlu skupiny PROP stoupat nad FL 140 uvnitř TMA Praha, přebírá odpovědnost za rozstupy se za ním letícími letadly skupiny JET ve FL 150 a vyšší.
APP Praha vydává pro letadla odlétávající z letišť pod a nebo v blízkosti TMA Praha, která vystupují do prostoru ACC Praha přes TMA Praha, letová povolení pro stoupání do FL 160.
Podmínky předání řízení a spojení
Předání letadla na řízení před hranicí prostoru odpovědnosti (AoR) předmětného stanoviště je možné uskutečnit, jen pokud není konfliktní s jiným letadlem v AoR předávajícího stanoviště, pokud nebylo zkoordinováno jinak.
Po předání na řízení funkcí silent transfer může přebírající stanoviště měnit hladinu letu, je-li vertikální pohyb letadla v souladu s trajektorií letu. Směr letu může přebírající stanoviště měnit pouze s ohledem na známý provoz.
Pozn.: Za známý provoz se považuje provoz vstupující/vystupující do/z AoR, na který proběhla automatická nebo verbální koordinace.
Bez předchozí koordinace je minimum horizontálního rozstupu od společných hranic AoR 2,5 NM.
Minimum radarového rozstupu v době předání řízení je 5 NM, přičemž IAS a přidělené tratě letu předmětných letadel zaručí jeho dodržení.
V případě, že předávající stanoviště využívá v době předávání na řízení aplikace řízení rychlosti, předává letadla na přebírající stanoviště s instrukcí, aby příslušnou rychlost oznámila, pokud není zkoordinováno jinak.
Při odletech z letišť LKPR group via OKG / RAPET / VARIK vydává APP Praha v případě, že to umožňuje aktivace LKTSA4, povolení přímo na výstupní bod z FIR Praha a předává letadlo na řízení ACC tak, aby byl zajištěn minimální horizontální rozstup 5 NM od tratě ODOMO – LOMKI.
Při odletech z letišť LKPR group via NIRGO / RUDAP vydává APP Praha v případě, že to umožňuje aktivace LKTSA7, povolení přímo na výstupní bod z FIR Praha a předává letadlo na řízení ACC západně spojnice OKL – RUDAP.
Při odletech z LKPR via příslušný SID na ARTUP (RWY 24, resp. 30) nebude APP Praha provádět zkracování letů na jakýkoli bod severněji než PR 409 (při RWY 24), resp. PR 819 (při RWY 30).
Změna RWY v používání
APP zkoordinuje s příslušnými ACC sektory novou RWY v používání, a oznámí které letadlo bude poslední na původní dráhu. ACC přidělí následujícím letadlům STAR pro novou RWY, kde platí i nové podmínky pro klesání na tuto dráhu.
Přistání na nestandardní RWY na LKPR je vždy předmětem koordinace. APP určí způsob příletu a vstupní podmínky do TMA Praha.
Vyčkávání
APP Praha primárně využívá pro vyčkávání příslušné body IAF až do FL 160
V případě potřeby předává APP Praha na ACC Praha požadavek na zahájení vyčkávání nad vstupními body do TMA včetně očekávané doby zdržení.
Za zajištění rozstupu od letadel vyčkávajících na vstupních bodech do TMA Praha a letadel vně TMA Praha zodpovídá ACC Praha.
ACC Praha vydává povolení ke klesání do standardních hladin pro předání řízení, pokud není zkoordinován jiný postup.
Lety z LKKB vstupující do AoR LKPR APP
Letové povolení pro lety, které budou řízeny APP Praha, vydává APP Praha na žádost LKKB TWR. Součástí letového povolení jsou podmínky předání řízení, za kterých APP Praha převezme provoz (např. po vzletu z 24 točit H100, stoupat 3000 ft)
LKKB TWR pro tyto lety žádá od APP Praha propuštění ke vzletu, bez kterého nelze vzlet povolit. Propuštění je vyžadováno od toho pracoviště APP Praha, do kterého AoR bude předmětný let vstupovat jako do prvního.
Lety z APP Praha vstupující do AoR LKKB TWR/APP
Lety, které převezme TWR/APP LKKB na řízení jsou předmětem koordinace. K té by nemělo dojít později, jako předmětný let vstoupí do TMA Praha.
Součástí této koordinace jsou i podmínky za kterých LKKB TWR/APP převezme provoz na řízení.
Standardně tato koordinace obsahuje: Dráhu v používání, způsob přiblížení, výškové omezení na bodě kde se očekává předání řízení, kmitočet stanoviště, které převezme provoz, případně jiné informace. (ILS APCH 24, EKROT 4000 ft, KB TWR 120,880)
Podmínky předávání na řízení
Po předání na řízení způsobem silent transfer v AoR předávajícího stanoviště je let propuštěn pro změnu vertikální polohy letadla v očekávaném směru letu s ohledem na známý provoz, pokud nebylo výslovně zkoordinováno jinak.
Pozn.1: Nebylo-li zkoordinováno jinak, přebírající stanoviště po převzetí letadla na řízení, co nejdříve (tzn. nemusí plynule) hladinu tohoto letu opustí v souladu s další vertikální trajektorií letu a tím uvolní koordinační hladinu.
Pozn.2: Pozor, výjimku tvoří IFR přílety do LKKB via SULOV, kdy musí LKKB TWR/APP udržovat 4000ft AMSL až do minutí 9,2 NM DME NER (hranice TMA I LKKB) a zároveň zde tento provoz točí přes osu RWY 06/24 na LKPR.
Let je rovněž propuštěn na točení s ohledem na známý provoz, pokud nebylo zkoordinováno jinak.
Pozn. „Propuštění na točení“ se nevztahuje na let po STAR nebo v souladu s publikovaným IAC, kde je horizontální trajektorie letu předem známá a předvídatelná.
Minimum radarového rozstupu v době předání na řízení je 5 NM, přičemž IAS a/nebo přidělené tratě letu předmětných letadel musí zaručit jeho dodržení.
Minimum horizontálního rozstupu od společných hranic AoR založeného na tratích ATS nebo vektorování (vyjma případů, kdy je uskutečňováno předávání na řízení nebo je předem zkoordinováno) je 2,5 NM pro lety, kterých se to s ohledem na pravidla a podmínky aplikovaných tříd vzdušného prostoru týká (pouze IFR letů).
Doplňkové postupy - snížení minima rozstupu
Aplikuje se pro lety, které se po splnění podmínek mohou vyskytovat ve vzdálenosti menší jako 2,5 NM od společné hranice odpovědnosti s prostorem, za který odpovídá jiné stanoviště ATC. Koordinace se neprovádí, pokud jsou splněny následující podmínky.
Za předpokladu nepřetržitého sledování letů přehledovým systémem takovým způsobem, který umožní případnou korektivní akci zejména v případě tendence k přeletění prodloužené osy RWY 06/24 LKKB severním směrem. Jedná se o následující případy:
Lety IFR s ADES LKKB:
Lety IFR s ADEP LKKB:
Lety IFR s ADES LKPR:
Pozn. Vzhledem na geograficky bezprostřední blízkost letiště LKKB je pochopitelné, že s IFR letadly nebude možné dodržet 2,5 NM od společné hranice prostoru odpovědnosti. Účel těchto nařízení spočívá právě v snížení provozních omezení, které by bylo jinak nutno uplatňovat se všemi lety.
Letová povolení jsou vydávána s ohledem na provozní situaci vydávajícího stanoviště. Při vydávání letových povolení a provádění koordinace je nutno si uvědomit vertikální hranice LKCV - FL95.
Letadla při přeletu koordinačního bodu budou udržovat letovou hladinu, která byla koordinována, kromě případů, kdy podmínky pro klesání nebo stoupání letadel byly přesně stanoveny koordinací nebo jsou uvedeny níže.
Při jakýchkoli odchylkách od podmínek stanovených v této dohody (například koordinační bod, trať nebo letová hladina), musí předávající stanoviště použít postup pro žádost o schválení.
Pro APP Praha je jediným koordinačním bodem s LKCV TWR/APP bod GOLIN, který je součástí tratí SID a STAR z/do LKCV.
Lety z LKCV vstupující do AoR LKPR APP
LKCV TWR/APP vydává pro lety via GOLIN (BEKVI SID) povolení ke stoupání do FL90, nebo RFL, je-li nižší.
Lety z APP Praha vstupující do AoR LKCV TWR/APP
APP Praha vydává pro lety via GOLIN (BEKVI STAR) povolení ke klesání do FL90, nebo předává v RFL, je-li nižší.
Pozn. Jedná se tedy o lety na protisměrných tratích a konfliktních hladinách. Obecně platí zásada předávání nekonfliktního provozu ze stanoviště předávajícího vůči stanovišti přebírajícímu. V případě, že by nastala situace konfliktních letů, je nutno včas koordinovat způsob řešení.
Podmínky předávání na řízení
Předávání na řízení se uskutečňuje nejpozději na hranicích AoR, pokud nebylo zkoordinováno jinak a to procedurou silent transfer.
Předání letadla na řízení před hranicí AoR je možné uskutečnit pouze tehdy, není–li tento let konfliktní s jiným letadlem v AoR předávajícího stanoviště, nebo pokud nebylo výslovně zkoordinováno jinak.
Po předání na řízení může přebírající stanoviště v AoR předávajícího stanoviště měnit vertikální polohu letadla v očekávaném směru letu.
Směr letu může přebírající stanoviště měnit pouze po předchozí koordinaci a pouze vůči známému provozu.
Bez předchozí koordinace je minimum horizontálního rozstupu od společných hranic AoR 2,5 NM.
Minimum radarového rozstupu v době předání na řízení je 5 NM, přičemž IAS a přidělené tratě letu předmětných letadel musí zaručit jeho dodržení.
Doplňkové postupy
V případě LKTRA 62 a 30 zabezpečí APP Praha horizontální rozstup 5 NM a vertikální rozstup 500 ft od hranice těchto prostorů. Výjimku tvoří jihozápadní roh prostoru LKTRA 62, kde jeho uživatel nepřekročí západním směrem hranici vytyčenou kružnicovým obloukem o poloměru 30,5 NM od DME OKL. APP Praha naopak nepřekročí východním směrem kružnicový oblouk o poloměru 25,5 NM od DME OKL mezi jeho průsečíky s ochranným prostorem TRA62, které jsou ve standardní vzdálenosti 5 NM od prostoru. Vertikální rozsah aplikace výjimky je 3000 AMSL – FL 165.
Koordinace letů se uskutečňuje vzhledem ke koordinačnímu bodu a vždy s dostatečnou časovou rezervou.
Při jakýchkoli odchylkách od podmínek předání řízení nebo provedené koordinace (bod, trať nebo letová hladina), musí předávající stanoviště použít postup pro žádost o schválení.
Lety z LKVO TWR/APP vstupující do AoR LKPR APP
Letové povolení pro lety, které budou řízeny APP Praha, vydává APP Praha na žádost LKVO TWR. Součástí letového povolení jsou podmínky předání řízení, za kterých APP Praha převezme provoz (např. po vzletu z 28 RADAR1B odletová stoupat 3000 ft QNH LKPR)
LKVO TWR pro tyto lety žádá od APP Praha propuštění ke vzletu, bez kterého nelze vzlet povolit. Propuštění je vyžadováno od toho pracoviště APP Praha, do kterého AoR bude předmětný let vstupovat jako do prvního.
Letadla odlétávající z letiště LKVO budou předávána na řízení APP Praha co nejdříve po vzletu.
Odlety letadel z letiště LKVO, která poletí po tratích letových provozních služeb nebo v prostoru odpovědnosti APP Praha a budou řízena APP Praha, musí být předmětem individuální koordinace letového povolení vydávaného APP Praha.
Letadla odlétávající z LKVO a která budou vstupovat do AOR APP Praha budou předmětem žádosti o schválení.
Lety z APP Praha vstupující do AoR LKVO TWR/APP
Lety, které převezme TWR/APP LKVO na řízení jsou předmětem koordinace. K té by nemělo dojít později, jako předmětný let vstoupí do TMA Praha.
Součástí této koordinace jsou i podmínky za kterých LKVO TWR/APP převezme provoz na řízení.
Standardně tato koordinace obsahuje: Dráhu v používání, způsob přiblížení, výškové omezení na bodě kde se očekává předání řízení, kmitočet stanoviště, které převezme provoz, případně jiné informace. (ILS APCH 28, SULOV 4000 ft, VO TWR 133,080)
Podmínky předávání na řízení
Předávání řízení se uskutečňuje nejpozději na hranicích AoR, pokud nebylo zkoordinováno jinak.
Minimum radarového rozstupu v době předání na řízení je 5 NM, přičemž IAS a/nebo přidělené tratě letu předmětných letadel musí zaručit jeho dodržení.
Letadla při přeletu bodu předání řízení budou udržovat hladinu, která byla koordinována, kromě případů, kdy podmínky pro klesání nebo stoupání letadel byly přesně stanoveny při koordinaci.
Pokud přebírající stanoviště nemůže akceptovat podmínky na převzetí letadla, musí tuto skutečnost oznámit spolu s podmínkami, za kterých je schopné letadlo převzít.
Minimum horizontálního rozstupu od společných hranic AoR založeného na tratích ATS nebo radarovém vektorování (vyjma případů, kdy je uskutečňováno předávání na řízení nebo je předem zkoordinováno) je 2,5 NM pro lety, kterých se to s ohledem na pravidla a podmínky aplikovaných tříd vzdušného prostoru týká (týká se tedy pouze letů IFR)
Doplňkové postupy - snížení minima rozstupu
Aplikuje se pro lety, které se po splnění podmínek mohou vyskytovat ve vzdálenosti menší jako 2,5 NM od společné hranice odpovědnosti s prostorem, za který odpovídá jiné stanoviště ATC. Koordinace se neprovádí, pokud jsou splněny následující podmínky.
Za předpokladu nepřetržitého sledování letů přehledovým systémem takovým způsobem, který umožní případnou korektivní akci zejména v případě tendence k přeletění prodloužené osy RWY 10/28 LKVO jižním směrem. Jedná se o následující případy:
Lety IFR s ADES LKVO:
Lety IFR s ADEP LKVO:
Lety IFR s ARR LKPR RWY 24:
Lety IFR s DEP LKPR RWY 06:
Specifika LKVO
V době deaktivace LKVO prostor CTR a TMA Vodochody zaniká. Původní prostor CTR a TMA II Vodochody se mění na TMA VIII Praha od výšky 2000 ft do 3500 ft AMSL. Mění se tedy i klasifikace prostoru z D na C v rámci horizontálních hranic TMA VIII Praha. Ostatní části původního CTR a TMA Vodochody se mění na prostor třídy G a E. Viz AIP LKVO AD 2.17
Před vydáním propuštění ke vzletu ze strany APP Praha pro odlétající provoz z LKVO je nutno zajistit nekonfliktnost tohoto povolení vůči odletům z LKPR. Odlety letadel kategorie PROP, zvláště z RWY 24 a 30 směrem na sever tvoří konflikt prakticky ihned po vzletu. Než je vydáno propuštění ke vzletu z LKVO, je nutno přijmout taková opatření, která zajistí, že ke konfliktu nedojde. Například formou dočasného omezení odletů PROPů z LKPR v ose dráhy místo letu po SID. Přijata opatření je nutno pak opětovně zrušit.
TWR volí dráhu v používání
APP určuje způsob přiblížení
Odchylky nebo žádosti i jinou dráhu případně způsob přiblížení jsou předmětem koordinace.
Přílety:
Řízení přilétávajících IFR a VFR letů vstupujících do AoR TWR z TMA Praha usazených na trati konečného přiblížení přebírá stanoviště TWR od stanoviště APP na FAF nebo v ad-hoc dohodnuté poloze.
Při vizuálním přiblížení letadel přebírá stanoviště TWR odpovědnost za řízení v ad-hoc dohodnutém bodě předání, přičemž musí být letadla od APP seřazena ve sledu na přistání se zajištěnými rozstupy.
Řízení přilétávajících VFR, ZVFR a HEMS letů vstupujících do AoR TWR z prostoru pod TMA Praha přebírá TWR na koncových bodech VFR tratí nebo v jiné dohodnuté poloze.
APP Praha předává letadla na TWR Ruzyně v zajištěných rozstupech a podle požadavků hodnot AST.
AST se aplikuje i mezi letadly, které provádí přiblížení na různé dráhy.
Je-li vzdálenost mezi letadly na přiblížení větší než vzdálenost AST + 2 NM, jsou letadla na TWR předávána s omezením rychlosti 180 kt nebo méně za předpokladu, že nedojde v průběhu přiblížení ke snížení vzdálenosti pod požadovanou hodnotu AST.
U jednotlivých příletů je řízení rychlostí aplikováno pouze na žádost TWR Ruzyně.
Odlety:
Řízení odlétávajících IFR a VFR letů vystupujících z AoR TWR do TMA Praha předává stanoviště TWR stanovišti APP ihned po vzletu nebo v ad-hoc dohodnuté poloze.
TWR odpovídá za rozstupy mezi za sebou odlétávajícími letadly.
Letová povolení vydaná TWR odlétávajícím letadlům musí zabezpečit dodržení minima rozstupu mezi odlétávajícími letadly ve fázi počátečního stoupání do 5 000 ft AMSL. Změní-li APP takto vydané povolení, přebírá tím odpovědnost za dodržení rozstupu od následujícího odletu.
Řízení odlétávajících VFR, ZVFR a HEMS letů vystupujících z AoR TWR do prostoru pod TMA Praha předává stanoviště TWR stanovišti APP na prvním bodě VFR odletových tratí nebo v ad-hoc dohodnuté poloze.
Průlety:
Řízení prolétávajících letů vstupujících do AoR TWR přebírá/předává stanoviště TWR od/na stanoviště APP v ad-hoc dohodnuté poloze.
Postup nezdařeného přiblížení:
Řízení letu provádějícího postup nezdařeného přiblížení předává stanoviště TWR na stanoviště APP v ad-hoc dohodnuté poloze.
V okruhu 48nm od OKL a v rámci FIR Praha lze minimum radarového rozstupu snížit na 3 NM.
Ve fázích přiblížení a vzletu je možná aplikace rozstupu 3 NM i při předávání letadel na řízení mezi stanovišti APP Praha a TWR Ruzyně navzájem.
Podmínkou je, že předmětná letadla se musí nacházet ve FIR Praha, být na kmitočtu jednoho stanoviště
Minimum radarového rozstupu nelze snížit na 3 NM v případě rozstupu od skupiny letadel. Ten je naopak navýšen vůči rozstupu konvenčnímu (5 NM + 1 NM)
Při aktivaci jednotlivých sektorů LKPR_APP je nutné vzájemně dodržet 2,5 NM rozstup od hranic prostorů odpovědnosti jednotlivých sektorů. Mezi letadly řízenými různými sektory LKPR_APP musí být zajištěn vzájemný rozstup 5 NM. Je možné zkoordinovat snížení tohoto rozstupu na 3 NM pro letadla, která se minula a jejichž směr letu se liší o alespoň 90°.
Obecně platí, že ověřování se provádí vždy. Na základě rozhodnutí ÚCL byla stanovena výjimka, na základě které APP Praha nemusí ověřovat informaci o hladině při navázání spojení s letadlem, které bylo na APP Praha předáno z ACC Praha a TCC Praha. Podmínkou je, aby obě stanoviště používala stejný přehledový systém a přesnost byla ověřena stanovištěm předávajícím před předáním na řízení. Existuje-li pochybnost, jestli ACC Praha nebo TCC Praha toto ověření provedlo, například pokud bylo letadlo předáno na APP Praha mimo FIR LKAA, nebo pilot oznámil hladinu která se liší o více než 300 ft proti hladině zobrazované, se nesmí tato výjimka aplikovat.
Autor článku: Jindřich (520425) Upravil: Stanley (290796)