Zvláštní postupy aplikované na letišti za účelem zajistit bezpečné provádění přiblížení za podmínek CAT II a CAT III a/nebo vzletů při RVR 600m (TDZ, MID nebo END) a méně nebo výška základny význačné vrstvy oblačnosti nižší než 250 ft.
- Dráha 24 je vybavena ILS a je schválena pro provoz za meteorologických podmínek CAT II a III a pro vzlety za nízké dohlednosti (LVTO).
- Postupy LVP obsahují:
- Postupy přiblížení CAT I, CAT II/III
- LVTO a LVTO + Guided TKOF.
- Fáze přípravy LVP je zahájena, pokud:
- RVR v TDZ, MID nebo END klesne na 1500 metrů nebo méně a je predikována klesající tendence.
- Základna význačné vrstvy oblačnosti je 300 stop nebo nižší, rovněž s předpokládanou klesající tendencí.
- Příprava LVP se ukončuje v případě zlepšení meteorologických podmínek lepších než zmíněné hodnoty pro zahájení přípravy s trvale vzestupnou tendencí.
- Aktivace Provozu LVP bude zahájena stanovištěm TWR, pokud:
- RVR dráhy 24 v TDZ MID nebo END bude 600 metrů nebo méně nebo
- Základna význačné vrstvy oblačnosti bude nižší než 250 stop
- Ukončení provozu LVP bude učiněno stanovištěm TWR pokud:
- RVR dráhy 24 v TDZ MID nebo END bude nad 600 metrů s vzestupnou tendencí a současně
- Základna význačné vrstvy oblačnosti bude 250 stop a vyšší s trvale vzestupnou tendencí.
- Samotný provoz není nijak dotčen během fáze ,,Příprava,,. Provozní omezení, které si postupy LVP vyžadují se uplatňují pouze ve fázi Provoz LVP.
- Stanoviště TWR je provozně nejvíc dotčeno a to kvůli částečné nebo úplné neschopnosti vizuálně monitorovat letový provoz ve svém prostoru odpovědnosti. TWR řídí provoz v první řadě vizuálně, ale vizuální pozorování může být doplněno o výnos z přehledových systému. V žádném případě nelze používat výhradně výnosu přehledových systému pro bezpečné řízení letů stanovištěm TWR. Z toho také plynou následující omezení.
- Z hlediska vizuálního pozorování z TWR se dělí tato možnost na 4 kategorie.
- Podmínky dohlednosti kategorie 1: - ATCO je schopen vidět provoz v prostoru odpovědnosti a řídit ho na základě vizuálních referencí (provádí se přiblížení CAT I)
- Podmínky dohlednosti kategorie 2: - ATCO má částečně, nebo úplně znemožněno řídit provoz na základě vizuálních referencí, ale piloti jsou schopni vyhnout se jinému provozu. Jedná se o fáze Příprava LVP / Ukončování LVP. (provádí se přiblížení CAT I)
- Podmínky dohlednosti kategorie 3: - ATCO má částečně, nebo úplně znemožněno řídit provoz na základě vizuálního referencí a piloti nejsou schopni vyhnout se jinému provozu. Zde nástává fáze Provoz LVP. V případe, že PVIS klesne na hodnotu <400 metrů se příjímají (další) níže popsaný provozní omezení. (provádí se přiblížení CAT II, nebo III pokud je RVR <300 metrů nebo CLD Base <100 stop)
- Podmínky dohlednosti kategorie 4: - ATCO nemá možnost řízení na základě vizuálních referencí, piloti nejsou schopni se bezpečně vyhnout jinému provozu ani bezpečně pojíždět. Jedná se o situaci kdy RVR klesne na hodnotu <75 metrů. S těmito podmínkami provozu se v LKPR nepočítá.
- Provozní omezení pro stanoviště TWR ve fází Provoz LVP:
- Ochrana zóna RWY 24 musí být uvolněna od předcházejícího přistávajícího/odlétávajícího letadla a mobilních prostředků nejpozději v době, když přistávající letadlo dosáhne vzdálenosti 2 NM od bodu dotyku této RWY. V případě, že tento rozstup nelze zajistit, musí být letadlu na přiblížení nařízen provést postup nezdařeného přiblížení.
- Za účelem zajištění tohoto rozstupu se doporučuje aplikovat následující rozstupy pro efektivní využívání dráhového systému (AST):
- 6 NM v aktivní fázi LVP
- 8 NM v případě, kdy RVR v TDZ nebo MID klesne na hodnotu <350 metrů
Pozn. V těchto případech se počítá se střídavým provozem na dráze formou Vzlet - Přistání - Vzlet. Pokud existuje nutnost provést víc vzletů za sebou například z důvodu časové tísně ako je například přidělení časového okna pro vzlet (CTOT), koordinuje si individuální požadavek na AST, například 12NM nebo více. U takových požadavků je ale nutno zvážit, jestli je taková žádost skutečně nutná.
Vzhledem na to, že se jedná o doporučení, je výsledná hodnota požadovaného rozstupu daná zkušeností ATCO a podmínkami provozu. Pokud je LVP z důvodu snížené dohlednosti (tzv. LVP na RVR nebo na dohlednost), lze předpokládat delší dobu strávenou na dráze za účelem jejího uvolňování. V případě, že je LVP z důvodu nízké oblačnost (tzv. LVP na mraky) lze předpokládat, že pilot nestráví na dráze dobu delší než v běžném provozu, protože výsledná dohlednost není oblačností nijak dotčena.
- ATCO by si měl být v případě LVP na dohlednost vědom, že pilot bude potřebovat delší dobu pro vstup na dráhu, i její uvolňování z důvodu snížené dohlednosti. Proto by měl pokud možnost povolit vzlet tak, aby byl zahájen nejpozději v době kdy se přílet nachází ve vzdálenosti 6 NM od dráhy. Jinak hrozí, že nebude ochranná zóna dráhy uvolněna.
- Ve kterékoliv fázi pojíždení bude letadlu předána informace o aktuálních hodnotách RVR, a význačná změna větru v TDZ, mimo vysílaní formou ATIS.
- Vzlety mohou na RWY 24 vstupovat pouze via Z, A a B.
- Nelze využívat podmínkový vstup na dráhu (line up behind)
- Nelze provádět vícenásobný vstup na RWY (platí už od PVIS 2500m)
- RWY 24 lze uvolnit pouze via C, D, E nebo F
- Nelze využívat RWY 30 pro LDG ani TKOF
- Letadla na všechna stání zavádí FollowMe - (naváděcí systémy jsou v době aktivace LVP mimo provoz)
- Předávat instrukci pro vytlačení na příslušnou PUSH pozici (stácí 14-21A)
- Postupy pro případy provozu kdy klesne hodnota PVIS na <400 metrů:
- Nutnost zajišťovat rozstupy na pojezdových drahách mezi letadly navzájem a mezi letadly a mobilními prostředky minimálně 300 metrů
- Nelze provádět multiple pushback (lze pouze na H1 a ob-jednu pozici takže H1 a H3…)
- Nelze provádět zpětné vyjetí ze stání na vlastní pohon tzv. powerback
- Nelze využívat TWY J Orange a J Blue.
- Vytlačování ze stání 14 - 21A lze provádět pouze na TWY J
Pozn. rozstupy na provozní ploše nelze zajišťovat výhradně prostřednictvím výnosu z přehledového zařízení. Vydaná instrukce musí zajistit, že nebude do jednoho úseku TWY vpuštěno letadlo nebo mobilní prostředek, pokud je tento úsek TWY obsazen jiným letadlem nebo mobilním prostředkem a nebylo hlášeno jeho uvolnění (např. přejetí příslušné křižovatky) nebo je na základě přehledového systému jisté, že cíl úsek TWY do kterého bude vpuštěn další cíl už opustil. Pokud pilot oznámí, že letadlo vidí, může pokračovat s dodržením vlastního rozstupu. Jinak mu musí být zajišťován výše popsaný rozstup
- Rozstupy se aplikují:
- Lze zajistit prostřednictvím pozemního radaru (AURORY) tak, že mezi letadly na provozní ploše je zajištěn při pojíždění popřípadě stání za sebou minimální rozstup 300 m (0.16nm) přičemž vydaná instrukce musí být vydána tak, že nebude existovat možnost snížení pod toto minimum.
nebo
- instrukcemi k pojíždění obsahujícími mez povolení tak, aby na určité části TWY bylo v určitou dobu pouze jedno letadlo.
- Následná instrukce pro pojíždění za mez povolení smí být vydána až poté, kdy o uvolnění následujícího úseku TWY přišla zpráva od pilota letadla, nebo je tak zřejmé na základě informace z pozemního radaru
Tyto postupy se nemusí použít, jestliže pilot letadla oznámí, že předchozí letadlo má v dohledu a je schopen dodržovat bezpečnou vzdálenost.
Pozn. Používání přehledového systému v letištní službě řízení upravuje dokument L4444 Hlava 8 ustanovení 8.10. Výčet tohoto předpisu nelze analogicky nijak upravovat, tudíž lze tento systém využívat pouze a jen v popsaném rozsahu.
- ATCO informuje předmětná letadla, která jsou u něj na spojení o zahájení provozu LVP, pokud tuto zprávu neobdržela (například z ATIS).
Pozn. Posádka, která očekává přiblížení CAT I si může vyžádat čas pro přípravu na přiblížení CAT II/II. Proto je nutno očekávat žádosti o zdržení pro briefing nového přiblížení. Není taky automaticky možno očekávat, že posádka vůbec může přiblížení CAT II/III provádět. V takových případech tuto skutečnost oznámí, i s úmysly. O změnách ATCO pak posádku informuje, nebo si posádka informace o RVR žádá.
- ATCO rovněž informuje předmětná letadla o ukončení LVP.
Pozn. LVP se neukončuje okamžikem zlepšení podmínek, ale na pokyn. Ten nastane po přistání posledního letadla podle původních podmínek. Které to bude, je předmětem koordinace mezi TWR a APP. Ostatním letadlům bude předána informace o ukončení LVP - budou provádět přiblížení CAT I. Rozhodnutí o tom, kdo bude poslední podle původních podmínek vyžaduje rozvahu, protože přiblížení jiné kategorie vyžaduje nový briefing posádky a vyžaduje čas.
- Přiblížení lze provádět pouze z publikované nadmořské výšky středního přiblížení.
- V případě radarového vektorování na trať konečného přiblížení je služba řízení poskytována tak, aby letadlo nalétlo tuto trať ve vzdálenosti minimálně 3 NM před FAF RWY 24, přičemž přiblížení je prováděno pouze z publikované výšky středního přiblížení pro RWY 24.
- Před zahájením konečného přiblížení předá řídící aktuální hodnoty RVR z bodů TDZ, MID a END.
- ATCO by měl přistupovat opatrně k řazení letadel do sledu s ohledem na typy letadel a rovněž k instrukcím k řízení dopředné rychlosti na trati konečného přiblížení. V podmínkách LVP se využívá automatického přistání, proto k jakémukoliv omezení profilu letu, kterým je i řízení dopředné rychlosti, je nutno přistupovat opatrně.
Autor článku: Stanley (290796) Upravil: Jindřich (520425)