Oblačnost je viditelná vodní pára zkondenzovaná na jiných částicích, jako prach, krystalky ledu nebo i další kapky. Vzhled takové oblačnosti často napoví o jevu, který dal jejímu vzniku a tím pomůže pochopit, co se v dané oblasti v ovzduší nejspíš děje. Oblaka časo bývají dobrým vodítkem k rozpoznání potenciálního rizika za letu.
Oblačnost dělíme do třech vrstev podle výšky její základny - nízká (od země do 6500 ft), střední (6500 ft - 20000 ft začíná na Alto…), vysoká (nad 20000 ft začíná na Cirr…).
Oblaka tvoří nepřeberné množství variací, forem, tvarů i odstínů a rozprostírají se po celé Troposféře a někdy i nad ní. Jejich názvy se odvíjejí od jejich vzhledu nebo způsobu vzniku a taktéž může naznačit jejich charakter nebo jestli se jedná o vysokou, střední či nízkou oblačnost.
Následuje výpis pár stěžejních formací, které lze lehce vypozorovat.
Spadá do skupiny kupovité oblačnosti ("Cumulus" z latiny znamená “kupa”) a je tvořen převážně kapkami vody. Tyto mraky většinou tvoří termická turbulence (vertikální pohyb vzduchu vlivem ohřátí). Při silné termice (obvykle v létě) se mohou vyvinout do velkých výšek. Mimo mnoho jiných rozeznáváme Cumulus humilis (mrak je nižší, než širší), Cumulus mediocris (horizontálně i vertikálně zhruba stejně) a v případě silného vertikálního vývoje Cumulus congestus (věžovitý kumul).Tyto Cumuly se pak označují jako TCU (Towering Cumulus = věžovitý kumul). Tyto oblaky řadíme do nízké oblačnosti.
Turbulence: lehká nebo mírná uvnitř, pod nebo v blízkosti (u TCU až silná)
Srážky: ve formě přeháněk (dešťové nebo sněhové)
Námraza: ano, při teplotách kolem 0°C
“Stratus” v latině znamená “vrstva”. Jedná se tedy o oblak, který má neurčitý tvar. Spíš se jeví jako kontinuální šedá vrstva, někdy částečně průhledná (pokud je mrak dostatečně tenký, je přes něj vidět slunce). Vzniká např. při rozpuštění spodní části mlhy, kdy se jakoby zvedne nad zem. Je tvořen převážně drobnými kapičkami vody. I Stratus patří mezi nízkou oblačnost.
Turbulence: lehká nebo žádná
Srážky: ve formě přeháněk (dešťové nebo sněhové)
Námraza: slabá při teplotách pod 0°C
V překladu z latiny “Cirrus” znamená “Řasy” a tak i tento mrak vypadá. Bílé řasy vysoko na obloze tvořené ledovými krystaly. Pokud máme Slunce v dobré poloze, je možné vidět lom světla přes tyto krystaly, které tvoří duhové zbarvení okolo slunce. Toto je víc evidentní v případě, kdy je Cirrus hustší a tvoří Cirrostratus (vrstva ve vysoké výšce).
Turbulence: lehká nebo žádná
Srážky: bez srážek
Námraza: bez námrazy
Jak název předpovídá, jedná se o vrstvu, která má předponu “alto”, tedy ve výšce. Patří tedy do skupiny střední oblačnosti. Jedná se o stejný typ mraku jako Stratus, jen je ve větší výšce. Turbulence ani srážky u něj nečekáme, ale drobná námraza je možná, jelikož v těchto výškách i v létě může teplota klesnout blíž k nule.
Podobně jako předchozí, tento ale patří do oblasti vysoké oblačnosti. Sestává se z krystalků ledu, takže v něm námrazu nečekáme. Taktéž neočekáváme srážky ani významnou turbulenci.
Předpona "Nimbo" vychází z latinského “Nimbus”, což značí “dešťový mrak” a ve spojení se stratem je tak popsán rozsáhlý dešťový mrak. Ten může mít větší rozsáhlý vertikální vývoj a vzhledem k jeho rozlehlosti může znamenat déletrvající dobu srážek v dané lokalitě. Lze v něm očekávat mírnou až silnou turbulenci a s teplotami kolem 0°C nebo i nad větší množství námrazy.
Spojení slov “alto” a “cumulus” vzniká vyvýšená kupovitá oblačnost. A tak i tento mrak vypadá. Nečekejme srážky ani mnoho námrazy, ale vzhledem k jeho zjevu je jasné, že zde bude mírná turbulence. Speciálním typem je pak Altocumulus Lenticularis, jehož charakteristický čočkovitý ("lentis" = čočka) tvar jej dělá jednoduše identifikovatelným. V tomto případě je to známka silného proudění ve stabilní atmosféře a tzv. vlny (ty mají rádi plachtaři) a tvoří se kolem vysokých kopců.
Vypadá podobně jako Ac, jen se nachází ve větších výškách. Tento je tvořen prakticky výhradně ledovými krystalky, tudíž námraza ani srážky nehrozí a turbulence je zde slabá nebo mírná.
Asi nejzajímavější je Cumulonimbus. Kupovitý dešťový mrak, nebo-li bouřkový mrak. Je to znamení o nestabilní atmosféře, silného vertikálního proudění a vzhledem k tomu, že se tento mrak rozpíná přes celou troposféru, lze v něm, pod ním i vedle něj nalézt téměř všechno. Spodní část je teplejší, horní část vede do extrémně nízkých teplot ve velkých výškách. To znamená, že se zde nachází voda ve všech skupenstvích (kapalná - déšť, pevná - sněhové vločky, ledové krystalky, kroupy a superpodchlazená voda - kapalné skupenství, které okamžitě mrzne při kontaktu s pevnou plochou).
Silné vzestupné a sestupné proudy představují velké riziko pro letadla, extrémní turbulence a střihy větru nejsou zvláštností. Je třeba počítat se silnou námrazou kdekoliv. Taktéž statická elektřina, která se umí projevit jako Eliášův oheň (angl. Elmo's fire) na oknech a nebo el. výboje (blesky).