Rychloměr je přístroj, který se v letadlech používá pro indikaci rychlosti vůči okolnímu vzduchu, která je významná pro pilotáž. Rychlost vůči zemi, která je významná pro navigaci se zjišťuje odlišnými způsoby (pomocí GPS).
Pitotova trubice - většinou je umístěna na předku letadla a nebo na křídle tak, aby byla v neovlivněném proudu vzduchu. Pro lety v námraze bývá elektricky vyhřívána.
Venturiho trubice - funguje na principu porovnávání statického a dynamického tlaku v jejím zúženém místě a vně trubice. Rozdíl těchto tlaků je úměrný rychlosti letu.
Venturiho trubice je přesnější, ale může se používat pouze pro nižší rychlosti, protože ve zúženém místě může dojít k překročení rychlosti zvuku.
Ukazatel rychloměru dnes většinou ukazuje rychlost v uzlech (kts), v případě amerických letadel také v mílích za hodinu (mph), a v případě českých (ruských) letadel v kilometrech za hodinu (km/h).
Na ukazateli rychloměru v kabině můžeme najít různá barevná označení pro jednotlivé rychlosti:
zelený oblouk - vyznačuje bezpečný rozsah rychlostí. Začíná na pádové rychlosti bez vysunutých klapek a končí na maximální povolené dovolené rychlosti. Znamená to, že pokud se budeme pohybovat v zeleném oblouku, nemůžeme vyletěť z obálky obratů.
bílý oblouk - vyjadřuje rozsah rychlostí, kdy je možný let v přistávací konfiguraci (vysunutý podvozek a vztlakové klapky). Začíná na pádové rychlosti v přistávací konfiguraci a končí na maximální přípustné rychlosti s vysunutými vztlakovými klapkami.
žlutý oblouk - navazuje na zelený oblouk, končí na maximální přípustné rychlosti letu, která je označena červenou čárkou. Při letu v těchto rychlostech je nutná zvýšená pozornost a většinou není možno používat plné výchylky řízení aby nedošlo k vylétnutí z obálky obratů a překročení maximálního přípustného zatížení draku letadla.